Bohuslav Fuchs
Česká architektura zažívala ve 20. století nevídaný rozkvět. Jména českých architektů rezonovala nejen na české architektonické scéně, ale i na té zahraniční. Jedno ze jmen, které neomylně svoji stopu na domácí i zahraniční scéně zanechalo, zní Bohuslav Fuchs.
Na konci 19. století se ve Všechovicích poblíž Přerova narodil vynikající architekt, urbanista, pedagog a výtvarník evropského i světového rozměru – Bohuslav Fuchs. Z více než tří set návrhů, které za svůj profesní život načrtl, jich bylo přes sto padesát úspěšně zrealizováno. Fuchs jakožto jeden z předních představitelů českého funkcionalismu navrhl například hotel Avion, několik vil v Luhačovicích nebo Pavilon města Brna.
Nadané dítě
Fuchsův nezaměnitelný a mimořádný talent pro architekturu byl zřejmý již od jeho mládí. Samouk s výtvarným cítěním, smyslem pro harmonii a výjimečnou prostorovou představivostí svůj talent nejprve rozvíjel ve studentském časopise během studií na gymnáziu v Holešově. Svůj akademický život, coby student, zakončil studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jana Kotěry. U Jana Kotěry později setrvá, ale ne jako student, nýbrž jako pracovník Kotěrova pražského ateliéru.
Fuchsovo Brno
Po ukončení pracovního poměru v Kotěrově ateliéru v roce 1922 se natrvalo usazuje v Brně. Moravská metropole se v době jeho příchodu rozrůstala raketovým tempem. Brno bylo v té době centrem tzv. bílého funkcionalismu, tudíž se nebálo moderního pojetí tehdejší architektury. V meziválečném období tu dokonce vyrostl až nebývalý počet staveb.
Krátce po svém příchodu začíná pracovat v architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu v Brně. Po dvou letech se dokonce dostává na pozici hlavního architekta této instituce.
V roce 1926 Fuchs dostává zadání na výstavbu Zemanovy kavárny v městských sadech. Stavba v parku ulice Koliště byla poptána kavárníkem Josefem Zemanem, aby nahradila dřevěný pavilon Café Shopp. Čistě funkcionalisticky pojatá kavárna byla v roce 1964 zbourána, aby nepřekážela výstavbě Janáčkova divadla. Replika původní kavárny vznikla v 90. letech, rozsáhlá rekonstrukce pak proběhla v roce 2012.
Dva roky po dostavbě Zemanovy kavárny Bohuslav Fuchs navrhl slavný hotel Avion. Specifickým prvkem celého hotelu je jeho parcela o šířce 8 metrů. Fuchs na takto úzké parcele dokázal dokonale využít vnitřní prostor a prosvětlit ho důmyslným systémem světlíků. Vertikálně dělená plocha byla členěna galeriemi a různými úrovněmi stropů. Inspirací pro toto prolínání byla tvorba švýcarského architekta Le Corbusiera.
Zdroj: wikimedia.org
Luhačovice
Mezi Fuchsovy významné mimobrněnské stavby patří zejména penziony v Luhačovicích. Nadčasově vyvedené vily působí i po téměř sto letech velmi moderním dojmem. Fuchs v tomto lázeňském městě navrhl celkem pět vil. Čtyři z nich v tzv. Bílé čtvrti a poslední pátou na ulici Nádražní.
Bílá čtvrť odkazuje na barvu bílých vápenných omítek, kterou se Fuchsovy vily odlišovaly od okolních secesních, romantických a historických staveb.
Vily Iva, Avion, Viola, Radun a Sáva byly navrženy tak, aby bylo zřejmé propojení vnitřku stavby s vnějším prostorem. Fuchs se snažil každou z vil jednotlivě uzpůsobovat potřebám klientů, stavebníků a okolního terénu. Vždy bylo záměrem koncipovat penziony na základě praktických požadavků, ale se zachováním estetického záměru. Celá Bílá čtvrť naplňuje tehdejších úlohu moderní architektury, a to soulad stavby s přírodou, progresivní technické provedení a programové poslání objektu.
K nejoceňovanějším ze všech pěti vil patří penzion Radun. Kompozičně skvěle vyvedená stavba je vzhledem ke svažitému terénu vyvedena se dvěma suterény, přízemím a dvěma patry.
Zdroj: wikimedia.org
AKA
Na začátku 30. let zakládá společně se svou manželkou Drahomírou Fuchsovou rodinnou firmu AKA. Ta se zabývala bytovými doplňky a uměleckými předměty. Jeho žena navrhovala vzory textilií, zatímco Fuchs se věnoval výhradně předmětům z keramiky, skla a kovu. Firma AKA patřila ve své době k nejlepším producentům designového zboží v Československu.
Funkce a odkaz
Bohuslav Fuchs zastával během svého života hned několik funkcí v celé řadě tuzemských spolků jako například Spolek výtvarných umělců nebo SVU Mánes. V zahraničí byl členem Mezinárodního kongresu moderní architektury, Mezinárodního výboru pro řešení problémů současné architektury nebo předsedou Mezinárodní federace pro bydlení, stavbu měst a prostorové plánování.
Fuchsův odkaz je značný i v dnešní době. Jeho vliv na rozvoj a přijetí moderní architektury pro širší veřejnost byl zásadní. Díky navrhování klíčových staveb pro společenský život, nejen brněnských občanů, se zasloužil o dodání puncu věrohodnosti a spolehlivosti, nikoli jen na půdě tehdejšího Československa, ale také v celosvětovém měřítku.