Brutalismus
Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.
Jedná se o styl, který je bohatý na opakování a pravidelnost. Je signifikantní pro svou drsnost a syrovost. Často využívá nejrůznější pilíře a viditelné nosníky. Budovy jsou vždy velmi dominantní a nesmlouvavé ke svému okolí. Brutalistní projekty jsou nejčastěji kritizovány za ignorování architektonických či historických hodnot okolní zástavby.
Za všechno může beton
Brutalismus se začal formovat v padesátých letech dvacátého století. Byť by se mohlo zdát, že název je odvozen od své drsnosti a mnohdy až problematické estetiky, není tomu úplně tak. Název pochází od pojmu béton brut – francouzského výrazu pro surový beton, který na těchto stavbách často dominuje. Pojem nový brutalismus použil k popisu Villy Göth v Uppsale švéd Hans Asplund.
Zdroj: commons.wikimedia.org
Brutalismus učaroval britským architektům Alison a Peteru Smithsonovým. Pionýři tohoto stylu usilují zejména o konstrukční pravdivost, přiznání struktury materiálů a dokonce obslužných prvků – jako jsou vzduchotechnika nebo požární nádrže.
Beton však není jediným materiálem, který naplňuje myšlenky a formy brutalismu. Ve stavbách brita Jamese Stirlinga dominuje cihla v kombinaci s prosklenou ocelovou konstrukcí. Odráží se zejména od tradice industriálního stavitelství. Jeho projekt Strojní fakulty Univerzity v Leicesteru je údajně inspirován odpalovací rampou na mysu Canaveral.
Zdroj: commons.wikimedia.org
I v Česku jsou samozřejmě brutalistní stavby k nalezení. Nejznámější jsou pravděpodobně projekty manželů Machoninových. Jméno Věry Machoninové vyvolává plamenné diskuze dodnes. Dvojice je autorkou známého hotelu Thermal v Karlových Varech nebo obchodního domu Kotva v Praze.
Enfant terrible jménem béton brut?
Brutalismus není jediným výrazným architektonickým stylem, ovšem bezesporu vzbuzuje největší diskuze. Důvodů je mnoho, jedná se o styl mladý, který není chráněn staletími. Stavby jsou z těchto důvodů také často zchátralé a když dojde na rekonstrukci je velmi nákladná, proto často odkládaná. Ovšem v některých případech se opravdu jedná o pozoruhodné objekty, které stojí za pozornost a jsou velmi dobře přizpůsobené návštěvníkům a obyvatelům.
Stalo se vám někdy, že jste na vzhled nějaké budovy změnili názor? Dejte nám o tom vědět na sociálních sítích.