Postmoderní architektura
Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.
Mezinárodní styl
Modernistické tendence upřednostňovaly účelnost před estetikou. Proto v USA, a de facto po celém světě, rostly prosklené kancelářské budovy jako houby po dešti. Je pochopitelné, že v takto jednotvárném stylu, vzniknou brzy protichůdné tendence. Ve Spojených státech to byl paradoxně Philip Johnson, hlavní představitel modernismu, který přišel s unikátními návrhy postmoderních staveb. Jeho ikonickým dílem je centrála komunikační společnosti AT&T v New Yorku, která byla postavena v roce 1984. Stavba disponuje výraznými oblouky a kruhovou výsečí na střeše, což byl populární trend postmodernických návrhů.
Klenot Kuala Lumpur
Ikonická stavba dvou věží spojených mostem, Petronas Twin Tower, patří k celosvětově známým příkladům postmoderní architektury. Dokončené v roce 1996, držely prvenství nejvyšší stavby na světě celých osm let. Jsou dílem amerického architekta Cesara Antonia Pelliho. Design budov je silně ovlivněn muslimskou estetikou a tvaroslovím, jehož největším příkladem je zahrada před stavbou. Každá z věží se směrem nahoru zužuje v pěti bodech, vzniká tedy jasně daná symetrie. Fasáda přímo září sklem a leštěnou ocelí.
Zdroj: pexel.com
Ze skla a titanu
Guggenheimovo muzeum zdobí svou krásou centrum Bilbaa. Vyrostlo mezi loděnicí, doky a továrnou na ocel. Tomu také odpovídá design budovy. Frank Gehry uspěl v mezinárodní soutěži se svým designem, jehož výslednou podobu ovlivnil do jisté míry počítačový program. Ten vypočítal jak vytvořit složité křivky, které by běžným způsobem stavby nebylo možné realizovat. Na futuristické stavbě převládají organické linie, které se díky fasádě z titanu a skla odrážejí na řece Nervion, která protéká vedle stavby.
Zdroj: pexel.com
Opera s větrem v plachtách
Původně odvážný vizionářský experiment, dnes ikona světové architektury. Budova opery v australském Sydney láká na originální vzhled turisty z celého světa již bezmála padesát let. Situována v přístavu Port Jackson, nápadně připomíná plachetnici, do které se opírá vítr. V mezinárodní soutěži bylo přihlášeno 223 návrhů, ze kterých byl vybrán koncept téměř neznámého architekta dánského původu, Jorna Utzona. Svými inovativními technickými a designovými postupy se zařadila mezi světové dědictví UNESCO.
Zdroj: pexel.com