Návrat šumperáku
Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák. Šumperák je typ rodinného domu projektovaného na konci šedesátých let 20. století. Autorem jeho návrhu je architekt-samouk Josef Vaněk a v průběhu sedmdesátých let jich v Československu i sousedním Polsku byly postaveny tisíce.
Proč „šumperák“?
Oficiální název stavby zněl „rodinný dům typu V“ a projekt byl určen pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice. Dům byl obdivován širokým okolím, a tak není divu, že jeho druhý návrh byl realizován taktéž v centru Šumperka, kde na Terezínské ulici stojí dodnes.
zdroj: commons.wikimedia.org
Dům za 100 000 Kčs, který jste si postavili sami
Jedním z důvodů, proč se šumperák stal natolik oblíbeným, byla jeho cena a jednoduchost provedení. Plán sliboval, že dům postavíte za méně než 100 000 Kčs (což je v dnešní době asi 1 200 000 Kč), a to pouze ve 3 lidech – jeden zedník a dva pomocní dělníci. Třešničkou na dortu pak byla doba realizace, která se neměla vyšplhat na více než 2 měsíce. O tom si dnes můžeme nechat zdát.
Krádež návrhu?
První stavbou tohoto typu byl dům z roku 1959 v Litovli od architekta Vladimíra Kalivody. Josef Vaněk však Kalivodovy původní plány zásadně upravil a kopie se stala mnohem slavnější než originál. Z toho důvodu chtěl Kalivoda Vaňka zažalovat, ale nakonec od žaloby upustil.
Šumperák se stal symbolem normalizace a v celé zemi jich bylo postaveno asi 20 tisíc (z toho pouze 5 tisíc prodaných plánů, které si lidé půjčovali a kopírovali). Dům byl situován tak, aby v prvním patře byly obytné prostory a v přízemí se nacházelo zázemí domu s garáží. Historií šumperáků se zabývá fotograf Tomáš Pospěch.
V dnešní době se šumperáky znovu dostávají na výsluní (sociálních sítí). Na Instagramu najdete několik profilů oslavující tyto socialistické stavby. Šumperáky tak najdete na profilech amatérských fotografů, ale i na tričkách české značky oblečení Bohéma.
A co vy? Jste fanouškem, nebo spíše odpůrcem slavného šumperáku? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích!