Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Architektonické prvky Václavského náměstí

Jako každý listopad, i letos máme možnost si připomenout jeden z nejdůležitějších dnů v československých dějinách. Se Dnem boje za svobodu a demokracii 17. 11. je jistě obeznámen každý. Pojďme si však přiblížit, jak v osudném roce 1989 samotné Václavské náměstí vypadalo. Jeho vzhled byl ovlivněn především čtyřmi hlavními architektonickými proudy: historismem, novorenesancí, secesí, funkcionalismem a socialistickým realismem v kombinaci s modernismem.

Historismus a novorenesance
Tyto architektonické slohy datují své počátky do 19. století, kdy rovněž probíhala významná rekonstrukce a přestavba Václavského náměstí. Sloh jako takový vychází z prvků baroka a renesance. Mezi jeho hlavní znaky patří monumentální stavby s bohatě zdobenou fasádou, velké vstupní portály, kopule a arkády. Za bezpochyby nejvýznamnější stavbu, která se v roce 1989 nacházela na Václavském náměstí a byla vedena v tomto slohu, lze označit Národní muzeum, jeden ze symbolů české kulturní identity.

V dnešní době se na stavby postavené v těchto slozích povětšinou nahlíží jako na historické památky a bývají často renovovány. Samotné Národní muzeum prošlo v letech 2011 až 2019 rekonstrukcí, která obnovila původní novorenesanční vzhled, avšak zmodernizovala jeho vybavení a technickou stránku budovy. Prvky, které z těchto slohů architekti po celém světě využívají dodnes, se objevují především v detailech, jako jsou pilastry, štuková výzdoba nebo rustikální zdivo. Tyto znaky se často uplatňují u veřejných budov pro vytvoření reprezentativního a nadčasového dojmu.

Secese
Secese se na Václavském náměstí poprvé objevila na přelomu 19. a 20. století a ihned se promítla do několika významných staveb. Mezi nejvýznamnější prvky spojené se secesí patří bohatá ornamentika inspirovaná přírodou (především motivy zvířat, rostlin či květin), organické a plynulé linie, asymetrické tvary a barevné mozaiky. Jejím hlavním účelem je však estetické propojení interiéru a exteriéru.

Nejvýraznější budovou na Václavském náměstí postavenou v secesním stylu je W Prague (dříve Grandhotel Evropa či Hotel Šroubek). Secesní budovy obecně se v dnešní době často využívají jako hotely, kavárny či luxusní rezidenční objekty. Inspirací pro současnou architekturu je secese především ve své myšlence spojení estetických prvků s funkčností prostoru.

Přesné datum pořízení této fotografie můžeme určit pouze orientačně. Na základě architektury, absence moderních dopravních prostředků a stylu náměstí lze odhadnout, že pochází z konce 19. století nebo začátku 20. století, což by odpovídalo období secese.Přesné datum pořízení této fotografie můžeme určit pouze orientačně. Na základě architektury, absence moderních dopravních prostředků a stylu náměstí lze odhadnout, že pochází z konce 19. století nebo začátku 20. století, což by odpovídalo období secese. Zdroj: commons.wikimedia.org

Funkcionalismus
Prvky funkcionalismu se začaly na Václavském náměstí objevovat ve 20. a 30. letech 20. století. Jeho nejvýraznější vliv dopadal především na obchodní a kancelářské domy. Oproti předešlým slohům je funkcionalismus mnohem přímočařejší a jednodušší. Důraz klade především na funkčnost a účelnost stavby. Mezi jeho hlavní prvky patří čisté linie, hladké fasády bez ozdobných prvků a velké prosklené plochy ve spojení s železobetonem a ocelí. Jako jasný příklad funkcionalismu na Václavském náměstí lze označit Baťův palác, také nazývaný Dům módy, který navrhl Vladimír Karfík.

Dům módy, obdobně jako další funkcionalistické stavby, v současnosti slouží svému původnímu účelu a funguje jako kancelářské prostory či obchodní centrum.Ze zatím zmiňovaných směrů má funkcionalismus bezpochyby nejsilnější pozici v moderní architektuře, která často rozvíjí jeho principy. Především formou jednoduchosti, účelnosti, modulárních systémů a čistých linií, jež tvoří základ dnešní minimalistické architektury.

Socialistický realismus a modernismus
S příchodem komunistického převratu v roce 1948 se na Václavském náměstí začaly promítat vlivy socialistického realismu a modernismu. Po vzoru zemí východního bloku se do mozaiky náměstí přidaly monumentální stavby s důrazem na reprezentativnost. Mezi hlavní prvky těchto slohů patří dekorativní prvky oslavující dělnickou třídu, industrializaci či socialismus, v kombinaci s moderními materiály, jako jsou beton a ocel, s tradičními ozdobnými prvky. Příkladem těchto slohů v roce 1989 je takzvaný Dům potravin (dnešní Albert).

Václavské náměstí v roce 1989Zdroj: commons.wikimedia.org

Po roce 1989 bylo na tento styl nahlíženo jako na kontroverzní, zejména kvůli jeho přímé spojitosti se socialistickým režimem. V současnosti bylo mnoho budov socialistického realismu zdemolováno i kvůli vlastnostem nevyhovujícím moderním požadavkům. Dům potravin na Václavském náměstí si však zachoval svůj původní vzhled a je v plném provozu dodnes. Moderní architekti u veřejných budov někdy čerpají z myšlenky reprezentativního prostoru, který má sloužit lidem. Brutalistické stavby z doby socialismu se tak stávají inspirací pro návrhy záměrně hrubých, masivních tvarů, avšak s využitím moderních technologií a ekologických materiálů.

Václavské náměstí se v roce 1989 stalo kolbištěm jednoho z nejdůležitějších momentů v historii naší země. Jak v době revoluce, tak i dnes, je díky své architektuře fascinující mozaikou našich dějin.

Další příspěvky

Architektonické prvky Václavského náměstí

Jako každý listopad, i letos máme možnost si připomenout jeden z nejdůležitějších dnů v československých dějinách. Se Dnem boje za svobodu a demokracii 17. 11. je jistě obeznámen každý.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko




Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125



E-mail

living@termetalliving.cz



info@termetal.cz