Stavební materiály – hliník
Hliník je ve stavebních materiálech poměrně nováčkem. Byť se jedná o jeden z nejběžnějších prvků v zemské kůře, nevyskytuje se příliš v čisté podobě. Je získáván z bauxitu, proto si na své časy slávy musel počkat. Objevovat hliník mohli začít architekti až na sklonku 19. a počátku 20. století s rozvojem chemie a metalurgie.
Tento prvek má spoustu dobrých vlastností, které jsou ve stavebnictví a architektuře využitelné. Je lehký, tudíž konstrukce z něj nevyžadují těžkou manipulační techniku, jako například ocelové objekty. Je poddajný a dobře tvarovatelný. Je přirozeně antikorozní a zároveň se dá dále barevně i povrchově upravovat, což z něj dělá velmi univerzální materiál. Je také tvarově stálý a má výborný poměr pevnosti v tahu ku hmotnosti. Proto se výborně hodí na rámy oken a umožnil zvětšení formátů oken, které byly následně používány například při stavbě mrakodrapů o kterých budeme mluvit později.
Hliník vs. ekologie
Hliník je také zajímavým tématem pro ekologii. Je totiž 100% recyklovatelný, přičemž je při jeho znovuzpracování vynaloženo pouhých 5 % energie, která je jinak pro těžbu a zpracování hliníku, potažmo bauxitu, potřeba. Recyklovat lze také materiál, který byl použit například na stavbách. Znečištění od izolací a lepidla nejsou v tomto ohledu překážkou.
Hliník a architektura
Empire State Building
Hliník se poprvé výrazně zalesknul v éře Art Deco, ktera se rozvíjela zejména ve 20. a 30. letech ve Spojených státech. Za všechny stavby jmenujme například Empire State Building. Mrakodrap, který od svého postavení držel více než 40 let prvenství jako nejvyšší stavba USA. Díky použití hliníku mohla být instalována nebývale velká okna, která jsou díky jeho odolnosti vhodná i do náročnějších povětrnostních podmínek, které v úctyhodné výšce 381 m vládnou.
Česká hliníková stopa
Atelier Villa od studia Formafatal
Zajímavým projektem, který používá hliník ve formě někde mezi fasádou a oknem jsou kostarické bungalovy Atelier Villa. Navrhlo jej české studio Formafatal. Jedná se o koncept pomyslné zastřešené terasy. Vnější plášť je tvořen děrovanými hliníkovými panely, které právě díky perforaci a také přírodní barevnosti působí jakoby se celá stavba vpíjela do okolní džungle.
Lázně Beethoven Teplice
Hliník je ovšem oblíbeným a spolehlivým materiálem i pro subtilnější, užitkovější stavby. Příkladem jsou například Lázně Beethoven Teplice, jejichž poklidnou atmosféru tvoří dostatek denního světla, která na vodní hladinu dopadá skrze hliníkovou prosklenou fasádu.