Stavební materiály – dřevo
U dřeva téměř nemůžeme začít s výčtem historie jeho užití. Co se raných staveb a později architektury týče, je tento materiál spojen s člověkem snad od nepaměti. Možná proto architekti a designéři po dřevu intuitivně sahají když chtějí vyvolat pocit útulnosti a spojení člověka a přírody. Se dřevem se často setkáváme v rekreačních resortech, finských saunách a podobně. Je vyhledáváno také pro svou proměnlivost v čase – v závislosti na povrchové úpravě (například voskování či olejování) se mění a vyhlazuje, získává patinu. Může se měnit také tvar, objevovat se praskliny, prohýbá se a mění barvu.
Byť je dřevo materiál živý a žijící, jedná se také o hmotu velmi trvanlivou – nejstarší dřevěná stavba se nachází v Japonsku a je silně spojená s duchovním životem. Jedná se o chrámový komplex Horyuji Temple v regionu Kansai. Vystavěn byl v prvním století našeho letopočtu. V Česku pak nalezneme nejstarší dřevěnou stavbu v Broumově – kostel Panny Marie. Na hrázděnou stavbu z 2. poloviny 13. stol. nebyl použit žádný hřebík – pouze dubové trámy.
Dřevo v současné architektuře
Díky své udržitelnosti a atmosféře, kterou dřevo vytváří, je samozřejmě oblíbené u architektů i dnes. Jednou z možností je kombinace moderních materiálů a právě čistou a neopakovatelnou strukturu dřeva. Velmi rád s tímto materiálem pracuje například architekt Martin Rajniš, který je známý pro své výrazné stavby z dřevěných latí. Možná vám bude povědomá vzducholoď Gulliver, která se pomyslně vznáší u pražského DOXu a která je vytvořena z modřínových latí a lamel.
Odpočinkový materiál
Dřevo však není pouze výsadou velkých architektonických počinů. Jak jsme již psali na začátku, je oblíbené i pro relaxační zóny a sauny.
Neobvykle se s tímto tématem popasovali architekti z uskupení Woven, kteří vytvořili soběstačnou Lesní saunu ve Spišském Hrhově s topením na dřevo s výhledem na Spišský hrad. Surový dřevěný skelet je obložený polykarbonátem, který vnitřnímu prostoru odpočívárny dodává surreální zasněnou atmosféru.
Pro saunu konzervativnější, ale velmi útulné je použití dřeva a skla, které nerušeně propojí prostor sauny s okolním prostředím relax zóny podobně, jako jsme to udělali v projektu sauny ve Vile Bláha. Dřevo k sauně neodmyslitelně patří a variabilní komfort po celý rok zajistí na míru navržený 3metrový hliníkový HS posuvný portál.