Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Stavební materiály – dřevo

U dřeva téměř nemůžeme začít s výčtem historie jeho užití. Co se raných staveb a později architektury týče, je tento materiál spojen s člověkem snad od nepaměti. Možná proto architekti a designéři po dřevu intuitivně sahají když chtějí vyvolat pocit útulnosti a spojení člověka a přírody. Se dřevem se často setkáváme v rekreačních resortech, finských saunách a podobně. Je vyhledáváno také pro svou proměnlivost v čase – v závislosti na povrchové úpravě (například voskování či olejování) se mění a vyhlazuje, získává patinu. Může se měnit také tvar, objevovat se praskliny, prohýbá se a mění barvu.

Byť je dřevo materiál živý a žijící, jedná se také o hmotu velmi trvanlivou – nejstarší dřevěná stavba se nachází v Japonsku a je silně spojená s duchovním životem. Jedná se o chrámový komplex Horyuji Temple v regionu Kansai. Vystavěn byl v prvním století našeho letopočtu. V Česku pak nalezneme nejstarší dřevěnou stavbu v Broumově – kostel Panny Marie. Na hrázděnou stavbu z 2. poloviny 13. stol. nebyl použit žádný hřebík – pouze dubové trámy.

 Horyuji Temple v regionu Kansai

Dřevo v současné architektuře

Díky své udržitelnosti a atmosféře, kterou dřevo vytváří, je samozřejmě oblíbené u architektů i dnes. Jednou z možností je kombinace moderních materiálů a právě čistou a neopakovatelnou strukturu dřeva. Velmi rád s tímto materiálem pracuje například architekt Martin Rajniš, který je známý pro své výrazné stavby z dřevěných latí. Možná vám bude povědomá vzducholoď Gulliver, která se pomyslně vznáší u pražského DOXu a která je vytvořena z modřínových latí a lamel. 

Odpočinkový materiál

Dřevo však není pouze výsadou velkých architektonických počinů. Jak jsme již psali na začátku, je oblíbené i pro relaxační zóny a sauny. 

Neobvykle se s tímto tématem popasovali architekti z uskupení Woven, kteří vytvořili soběstačnou Lesní saunu ve Spišském Hrhově s topením na dřevo s výhledem na Spišský hrad. Surový dřevěný skelet je obložený polykarbonátem, který vnitřnímu prostoru odpočívárny dodává surreální zasněnou atmosféru.

Pro saunu konzervativnější, ale velmi útulné je použití dřeva a skla, které nerušeně propojí prostor sauny s okolním prostředím relax zóny podobně, jako jsme to udělali v projektu sauny ve Vile Bláha. Dřevo k sauně neodmyslitelně patří a variabilní komfort po celý rok zajistí na míru navržený 3metrový hliníkový HS posuvný portál.

Další příspěvky

Velká trojka architektury: Walter GropiusPosledním architektem ze série Velké trojky architektury, je německý architekt Walter Gropius. Ten stojí za vznikem legendární výtvarné školy Bauhaus, která zásadně změnila pohled na moderní design.

Bohuslav Fuchs

Česká architektura zažívala ve 20. století nevídaný rozkvět. Jména našich architektů rezonovala nejen na české architektonické scéně, ale i na té zahraniční. Jedno ze jmen, které neomylně svoji stopu na domácí i zahraniční scéně zanechalo, zní Bohuslav Fu

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz