Empire State Building
Ikonická stavba, patřící k nejvýraznějším památkám New Yorku, zdobí panorama Manhattanu již od roku 1931. Se svými 102 patry držela první příčku výškových staveb světa celých čtyřicet let.
Čtyři a půl patra za týden
Takové stavební tempo udržovali dělníci, kteří na stavbě pracovali. Budova byla navržená architektonickou firmou Shreve, Lamb & Harmon v roce 1929. Na stavbě pracovalo přibližně tři a půl tisíce zaměstnanců, převážně přistěhovalců z Evropy.Práce na stavbě začala roku 1930.
Boj o nejvyšší stavbu
Empire State Building zbavila svého prvenství nejvyšší věž, stavbu architekta Williama Van Alena, Chrysler Building. Ta se svými třista devatenácti metry držela první příčku pouhých jedenáct měsíců. Není však náhodou, že se tak stalo. Průběh stavby Empire State Building byl v novinách označován jako „závod k nebesům“. Budova dosáhla ve finále výšky 381 metrů.
zdroj: pxhere.com
Hliník a ocel
Věž byla postavena před devadesáti lety v architektonickém stylu art deco. Tento styl byl ve dvacátých a třicátých letech v New Yorku velmi populární. Další ikonické stavby v tomto stylu, které zdobí Manhattan, jsou Chrysler Building a Rockefellerovo centrum. Českým příkladem art deca je například stavba Legiobanky v Praze na Poříčí. Pro art deco je typické kombinování klasických materiálů s moderními. Účel těchto kombinací spočíval v luxusním a prémiovém vzhledu, který budovy vyzařovaly. V tomto je Empire State Building výborným příkladem. Exteriér stavby je pokrytý vápencem a žulou, importovanou až z Indiany. Na zdobení bylo použito deset milionů cihel a stovky tun hliníku a nerezové oceli.
Nástupní stanice pro vzducholodě
V 86. patře se nachází vnitřní i venkovní vyhlídková terasa, se kterou bylo původně počítáno jako s nástupní stanicí pro vzducholodě. Toto řešení se však ukázalo jako krajně nepraktické. Lobby v přízemí budovy je vyzdobeno zlatem a hliníkem. Vyobrazení motivů s ozubenými koly má symbolizovat počátek strojírenské éry. Další typ výzdoby, která je typická pro art deco, jsou medailony které visí u vstupu. Exteriér zdobí několik nerezových orlích hlav. Tato symbolika má původ v egyptské architektuře, ze které designéři také čerpali inspiraci.
zdroj: pexels.com
Maják nad New Yorkem
Vertikální geometrie stavby, kterou linkují řady oken, patří také k neodmyslitelné designové vlastnosti art deco stylu. Přirozeně tedy zraky kolemjdoucích vyšplhají po těchto liniích až k obloze. Na vrcholu stavby nalezneme kotvicí stožár, na kterém se nachází vyhlídková plošina ve výšce 342 metrů. Budova je charakteristická svým rozmanitým nasvícením. Stejně jako na Eiffelově věži, tak i na Empire State Building září rotující světlo. Budova bývá barevně nasvícená v závislosti na kulturních událostech.