Bytový dům s obloukovým oknem
Vdechnout stavbě ze třicátých let dobového genia loci, ovšem s použitím současných postupů a lepších materiálů. Taková byla základní idea při rekonstrukci vily, kterou bychom však měli přesněji nazvat bytovým domem. Součástí areálu je také relaxační zóna se saunou, která díky chytrému zasklení bude sloužit i v zimě.
Původní stavba neměla valnou historickou hodnotu, proto nespadá pod ochranu památkářů, ale díky tomu měli také architekti z ateliéru Přibyl Říha volnou ruku při rekonstrukci. Dům ze třicátých let byl zcela očištěn a prakticky rozebrán až na obvodové zdi. Dokonce došlo ke snižování základů. Dominantou exteriéru je bezesporu půlkruhová část fasády, v prvním patře přechází do působivého vyklenutého okna a ve druhém patře vytváří terasu. Obloukové okno je vyrobeno ze strukturální fasády a zasklené skruženým izolačním dvojsklem. Rozptýlené světlo je v interiéru díky světlíkům s výklopnými okny, které jsou ovládany motorickými otvírači. Světlíky jsou vyrobeny na míru ze systému Aluprof a zaskleny taktéž izolačním trojsklem. Dům je obložen kamenem a spodní balkonová okna mají navíc ostění ze žuly. Přízemí bylo navrženo tak, aby vznikl komerční nebytový prostor k pronájmu. V přízemí díky tomu vznikla lékařská ordinace.
Interiér je navržen v souladu s myšlenkou na prvorepublikovou vilu. Prim hrají plochy z travertinu, leštěné žuly na parapetech a dřeviny, jako je například jilm. Nábytek tvoří výrazné solitéry, známé zejména z dekády před druhou světovou válkou. Usednout můžete například na křesla se signifikantním ohybem od Jindřicha Halabaly. Barvy jsou voleny utlumené, vynikne díky tomu právě nábytek. Stavba díky práci architektů získala jednotný ráz a vznikl tak celistvý projekt, který díky členění prostoru bude plnit řadu funkcí. |
|