Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Stavební materiály – beton

I když na to beton možná nevypadá, jeho použití architekturu velmi rozvinulo a posunulo. Pojďme se podívat, jak se beton stal z užitkové hmoty hmotou estetickou a jak vypadá česká betonová stopa ve světě.

Beton představuje flexibilní a dynamický materiál, který doslova změnil tvarosloví architektury. Díky své pevnosti i v malém množství totiž umožnil použití visutých řešení teras domů, či dokonce celých pater. Jedná se tak o hojně využívaný materiál, který je díky svému složení prakticky nevyčerpatelný. 

Jako čistě estetický prvek začali používat architekti beton ve formě, kterou pojmenovali Béton brut na začátku dvacátého století. Jedná se o zpracování zejména fasády domů, při které je beton zachován v čisté a surově podobě, včetně otisků dřeva šalování a podobně. Za průkopníka této metody můžeme označit Auguste Perreta, jež pravděpodobně jako první použil beton jako dekorativní prvek u projektu bytového domu na Rue Franklin v Paříži.

O bezmála padesát let později navrhl Le Corbusier, opět ve Francii, další signifikatní budovy s použitím přiznaného betonu – sídliště Unité d'Habitation v Marseille. A od výrazu a teorie béton brut už to bylo jen kousek k pojmu ještě známějšímu – brutalismus. Tento pojem nově se rodící formy syrové estetiky definoval v knize The New Brutalism: Ethic or Aesthetic? Reyner Banham.

Česká betonová stopa

Zejména po Brexitu mohla být česká i slovenská ambasáda v Londýně poměrně navštěvovanou budovou. Unikátní brutalistní stavbu projektoval Jan Bočan, společně s Janem Šrámkem. Po revoluci rozdělenou stavbu mezi český a slovenský stát ponechal architekt surovou z betonových pohledových panelů.  

Velvyslanectvím v Londýně však Bočan neskončil. Projektoval také Československé velvyslanectví ve Stockholmu. V této budově nyní sídlí pro mnohé kultovní švédská módní značka Acne. Beton vévodí exteriéru, prosakuje však i do interiéru budovy, kde jej autor v sedmdesátých letech zkombinoval s neomítnutými cihlami a tmavě mořeným dřevem. 

Beton v současné architektuře

To, že má beton své relevantní místo v architektuře i mezi ušlechtilejšími materiály dokazuje i fakt, že je stále hojně používaný již téměř celé století. Oblíbeným prvkem je například při výstavbách administrativních budov, nebo univerzitních kampusů, kterých s použitím betonu jako estetické složky vznikla za poslední léta celá řada. Beton byl použit například v budově Mezifakultního centra environmentálních věd, které spadá pod Českou zemědělskou univerzitu v Praze. 

 

 

Další příspěvky

Velká trojka architektury: Walter GropiusPosledním architektem ze série Velké trojky architektury, je německý architekt Walter Gropius. Ten stojí za vznikem legendární výtvarné školy Bauhaus, která zásadně změnila pohled na moderní design.

Bohuslav Fuchs

Česká architektura zažívala ve 20. století nevídaný rozkvět. Jména našich architektů rezonovala nejen na české architektonické scéně, ale i na té zahraniční. Jedno ze jmen, které neomylně svoji stopu na domácí i zahraniční scéně zanechalo, zní Bohuslav Fu

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz